W dni powszednie i święta kościelne, które są dniami roboczymi,
Msza Św. odprawiana jest
o godz.18:30

W niedziele i święta, które są dniami wolnymi od pracy,
Msze Św. odprawiane są
o godz.

Twój adres IP: 107.23.176.162
2019-03-25 13:17

Uroczystość Objawienia Pańskiego 2019

Matki Boskiej patronki „ Solidarności”.png

W niedzielę 6 stycznia w Uroczystość Objawienia Pańskiego o godz. 8.30

przywitamy wędrujący po Ziemi Podkarpackiej obraz

Matki Boskiej patronki „ Solidarności”

w naszej kaplicy szpitalnej, aby tutaj powierzać Matce Chrystusa nasze życie, a szczególnie naszą pracę i zdrowie.

Przez 5 dni będziemy mieli okazje przed tym obrazem modlić się wspólnotowo a także indywidualnie.

Wszystkich pracowników służby zdrowia i pacjentów bardzo serdecznie zapraszamy.

Historia Obrazu Matki Bożej Solidarności

W 1984 roku artysta z Podlasia malarz Maciej Artur Chaciej, wykonał obraz – kopie jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej. Obraz ten powstał na zamówienie ówczesnego przewodniczącego Zarządu regionu w Białymstoku Stanisława Marczuka. Gdy obraz był jeszcze na sztalugach malarskich powstające dzieło zobaczył ksiądz Jerzy Popiełuszko. Ze względu na inny, osobliwy charakter tła tego obrazu stwierdził w prywatnej rozmowie,, że dla niego jest to Matka Boska solidarności. Obraz ten został wykonany w 3 kopiach różnej wielkości. Najmniejszą z nich Ksiądz Jerzy otrzymał na własność.

Największy z obrazów związkowcy z podlaskiej „Solidarności” przekazali podczas II Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę (w 1984 r.), jako symbol ich spotkań u stóp Czarnej Madonny. W obawie przed represjami ze strony SB, przywieziono go pod osłoną innego obrazu z wizerunkiem świętego. Robotnicy chcieli, by umieszczona na tle białoczerwonej flagi Matka Boska Częstochowska nosiła nazwę „Solidarności”. Obraz przez kilka lat był przechowywany na Jasnej Górze, by potem towarzyszyć kolejnym Regionom Związku w Pielgrzymkach Ludzi Pracy.