Pielgrzymka Pracowników Służby Zdrowia

(źródło: https:przemyska.pl)

W sobotę, 19 września 2020 r., w Bazylice Mniejszej w Brzozowie zgromadzili się przedstawiciele Służby Zdrowia, aby uczestniczyć w Pielgrzymce Pracowników Służby Zdrowia Archidiecezji Przemyskiej.

zdjecie001

Centrum modlitewnego spotkania była uroczysta Eucharystia, której przewodniczył Metropolita Przemyski abp Adam Szal, a wraz z nim kapłani związani z posługą w szpitalach i pośród pracowników Służby Zdrowia.

W wygłoszonej homilii wskazywał, że świadomość tego, iż nie możemy w pełni wyleczyć pacjenta, nie powinna przytłaczać naszej ochoty przyjścia do drugiego człowieka i bycia przy cierpiącym: – W okresie epidemii jest to utrudnione i, jak słyszałem od lekarzy, jest to wielka strata w procesie powrotu do zdrowia – mówił – Może pracownicy służby zdrowia, przez swoją obecność mają pomóc chorym i nadrobić to, że nie ma przy nich rodziny.

Abp Szal zwrócił także uwagę, że priorytetem działalności Kościoła jest troska o zbawienie człowieka: – Kościół ma tym samym pomóc przygotować każdego człowieka do życia wiecznego.

Podczas homilii kaznodzieja wyraził swoją radość, że w szpitalach są kaplice, w których można uklęknąć, pomodlić się i znaleźć ukojenie: – To miejsce spotkania z Chrystusem. To lekarstwo duchowe, okazja do ofiarowania samego siebie ze strony personelu i chorych.Pielgrzymka Pracowników Służby Zdrowia Archidiecezji Przemyskiej – abp Adam Szal – homilia

Po zakończonej Mszy Świętej uczestnicy pielgrzymki pozostali w świątyni, gdzie wysłuchali dwóch konferencji:

• Konferencja 1: ks. dr Maciej Dżugan – Eucharystia Paschą Pana. Niezwykłe działanie Boga we Mszy Świętej
  • Konferencja 2:  ks. dr Tomasz Picur – Etyka troski jako nowa propozycja etyki medycznej. Ocena z perspektywy katolickiej teologii moralnej

Pielgrzymka Pracowników Służby Zdrowia Archidiecezji Przemyskiej – konferencja 1 – ks. dr Maciej Dżugan – Eucharystia Paschą Pana. Niezwykłe działanie Boga we Mszy ŚwiętejPielgrzymka Pracowników Służby Zdrowia Archidiecezji Przemyskiej – konferencja 2 – ks. dr Tomasz Picur – Etyka troski jako nowa propozycja etyki medycznej

Pielgrzymka Pracowników Służby Zdrowia Archidiecezji Przemyskiej odbywa się co roku we wrześniu w innym miejscu na mapie Archidiecezji Przemyskiej. W tym roku program spotkania ze względu na ograniczenia sanitarne został skrócony, a uczestnictwo w wydarzeniu dla wszystkich pracowników Służby Zdrowia było możliwe za pośrednictwem transmisji zrealizowanej przez Radio FARA Rozgłośnię Archidiecezji Przemyskiej i prowadzoną przez nie stronę fara.tv.