Z pielgrzymką do Markowej

21 września 2024 r. odbyła się Pielgrzymka Pracowników Służby Zdrowia Archidiecezji Przemyskiej do Markowej – MIEJSCA ŻYCIA I MĘCZEŃSTWA RODZINY ULMÓW.

Liczną grupę liczącą ponad 50 osób stanowili pracownicy naszego szpitala. Niezawodnym przewodnikiem duchowym, jak co roku, został ks. kapelan Stanisław Walter. Atmosfera w autokarze, który wiózł pielgrzymów, była serdeczna i pełna radości, co objawiało się wdzięcznym śpiewem, który prowadziła scholka szpitalna pod przewodnictwem grającej na gitarze – Zofii Czech.
                Zawiązanie wspólnoty, którego dokonał ks. prał. Kazimierz Gadzała – duszpasterz Służby Zdrowia AP to pierwszy punkt programu pielgrzymki. Ksiądz Gadzała powitał serdecznie wszystkich uczestników, nie szczędząc ciepłych słów i przedstawił dalszy program dnia.

Kolejnym punktem była konferencja ks. Tadeusza Baja, który  przybliżył życiorys rodziny Ulmów. Temat konferencji to: Błogosławieni Ulmowie- dlaczego Samarytanie z Markowej?
Ksiądz Baja zwrócił uwagę na  fakt, iż Józef i Weronika Ulmowie zdawali sobie sprawę z grożącego im niebezpieczeństwa. Trudnego i dramatycznego w konsekwencji wyboru dokonali jednak w oparciu
o słowa Pisma Świętego z przypowieści o miłosiernym Samarytaninie. Mieliśmy wszyscy możliwość zobaczyć w Muzeum potwierdzające postawę rodziny i zapisane w rodzinnej Biblii Ulmów znaczące słowo TAK.
                Ksiądz Tadeusz wspomniał i podkreślił ważną dla wszystkich pielgrzymujących prawdę, że pracownicy służby zdrowia są jak Samarytanin niosący pomoc choremu, bliźniemu, potrzebującemu.

Po skończonej prelekcji odbyła się UROCZYSTA EUCHARYSTIA pod przewodnictwem KS. ABPA ADAMA SZALA, który jak co roku wygłosił słowo Boże w nawiązaniu do tematu konferencji oraz misji, jaką pełni służba zdrowia.

Z kolei pani przewodnik MUZEUM krótko wprowadziła nas do tematu, mówiąc o  dramacie ukrywających się Żydów i pomagających im Polaków. Tragedia pierwszych i odwaga drugich jest obrazem bestialstwa człowieka i ogromnej wiary, zaufania  Bożej Opatrzności.

Po skończonej  Mszy Św., błogosławieństwie i zawierzeniu Bogu Służby Zdrowia  odbyła się AGAPA, którą przygotowało Koło Gospodyń, a swoim patronatem objął szpital z Łańcuta.

Po posiłku była możliwość obejrzenia Muzeum, w którym pani przewodnik uzupełniła wiedzę zainteresowanych w oparciu o zdjęcia, artykuły, świadectwa, przypominając o ogromnym sercu rodziny Ulmów, ich miłości do drugiego człowieka aż po świadomy wybór śmierci.

Obejrzeliśmy również SKANSEN pełen bogactwa różnych przedmiotów z tamtego okresu.
Była to swoista podróż w przeszłość – pełna zadumy i życiowych refleksji dla większości uczestników,
zwłaszcza tych ,, z wcześniejszą  datą urodzin”.

Udział w pielgrzymowaniu Służby Zdrowia przyjmuję do serca i czekam każdego roku
z radością. Jestem za tę możliwość bardzo wdzięczna organizatorom. Jako emerytowana pielęgniarka nadal czerpię ogromną moc i siłę, pogłębiam wiarę, by służyć innym. W tym roku słowo MIŁOSIERDZIE nabrało nowego znaczenia i mocno dotknęło. Każdy z nas zna przypowieść o dobrym Samarytaninie, prawie każdy zna Samarytan – rodzinę z Markowej, która zapłaciła swoim życiem, by ratować drugiego człowieka. Niezwykłe uczucie towarzyszy wszystkim, kiedy patrzą w te niewinne oczy
 i roześmiane buzie na fotografiach w muzeum.
                ULMOWIE – MIŁOSIERDZIE ma tutaj konkretne imię.