Zmarł bp Jan Niemiec

 

27 października w szpitalu w Łańcucie, w wieku 62 lat, zmarł bp Jan Niemiec, biskup pomocniczy diecezji kamieniecko- podolskiej na Ukrainie.

Bp Jan Niemiec urodził się 14 marca 1958 r. Studiował w Wyższej Szkole  Pedagogicznej w Rzeszowie. W 1980 r. współtworzył na uczelni Niezależne Zrzeszenie Studentów. Uczestniczył w spotkaniach Duszpasterstwa Akademickiego „Wieczernik”. W latach 1987- 1989 jako wikariusz u ks. Edwarda Frankowskiego w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli podczas strajku HSW odprawiał Msze Św. dla strajkujących robotników. W 1992 r. jako 34-letni ksiądz diecezji przemyskiej zgłosił się na misje i wyjechał na Ukrainę. Był to pierwszy rok niepodległości tego kraju. Tam nie wyjeżdżali kapłani marzący o kościelnej karierze, ale ludzie ożywieni duchem wiary, który pozwalał im znosić największe trudności . Był wykładowcą w Seminarium Duchownym w Gródku Podolskim, a w 2001 r. – rektorem tej placówki. 21 października 2006r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji kamieniecko- podolskiej – 8 grudnia 2006 r. w Kamieńcu Podolskim przyjął święcenia biskupie. W 2011r. przekazał rodzinny dom w Kozłówku Fundacji na rzecz Wszechstronnego Rozwoju Dzieci i Młodzieży „ Troska”.

Leczył się w naszym szpitalu, na oddziale Hematologii. Z tej racji bywał w kaplicy szpitalnej, gdzie odprawiał msze św. ogarniając modlitwą chorych, cierpiących i całą służbę zdrowia. W słowie głoszonym podczas różnych uroczystości, bardzo ciepło, ale w sposób czytelny, jasny, wskazywał, że cierpienie którego sam doświadczał, jest drogą do zbawienia. Jego uśmiech, pogoda ducha, dodawały spotykającym Go ludziom siły do walki z własnymi słabościami.

Mając tę wielką łaskę osobistego spotkania ks. bp Jana, powiem, co dyktuje mi serce: był to człowiek wielkiej wiary, modlitwy, wiedzy, pokory, cierpliwości, ciepła i ogromnej wrażliwości na cierpienie drugiego człowieka. Wyróżniał Go szczególny dar dzielenia się wiarą  i podnoszenia na duchu.
Każde spotkanie kończył pasterskim błogosławieństwem, za które byłam i jestem niezmiernie wdzięczna.

/Anna/

IMG 20200308 15

Drogi Księże bp Janie, spoczywaj w pokoju

 i wypraszaj nam u Boga potrzebne łaski.Czytaj Wydarzenia
(źródło: https://wpolityce.pl/kosciol/524119-bp-jan-niemiec-poprosil-mnie-bym-przekazal-jego-slowa)