Niedziela z błogosławionymi O. Zbigniewem i O. Michałem

W niedzielę 15 stycznia 2017r. dokonało się szczególne uczczenie obecnych już w kaplicy szpitalnej relikwii błogosławionych MĘCZENNIKÓW Z PARIACOTO, O. Michała Tomaszka i O. Zbigniewa Strzałkowskiego, bo „Oni tutaj są” i są też „nadziei promiennym znakiem”, jak mówią słowa hymnu napisanego ku czci błogosławionych.

Przez cały dzień byli wspominani przez Brata Zakonnego Jana Hruszowca, Franciszkanina, który przyjechał z Krakowa, a jest odpowiedzialny za szerzenie kultu błogosławionych ze strony ZAKONU. Całość wspomnień dopełniał pięknie udekorowany OBRAZ męczenników.

Brat Jan, przedstawił krótko życiorys obydwu błogosławionych. Zwrócił uwagę, na słowo „świętość”, pokazując jej zwyczajność w życiu Zbigniewa i Michała. Mówił także o tym, jak bardzo rozwija się kult błogosławionych, szczególnie na ziemi gdzie oddali swoje ziemskie życie. O tym, że matki starające się o potomstwo, wyprosiły ten dar za wstawiennictwem bł. o. Zbigniewa. Dlatego o. Franciszkanie, zastanawiając się nad patronatem nowych błogosławionych, nie do końca mieli jasność.

„Myśmy na początku myśleli, że o. Zbyszek może będzie patronem ludzi chorych i cierpiących, a o. Michał patronem dzieci i młodzieży. Jednak w krótkim czasie okazało się, że dla ludzi są patronami walki z terroryzmem. Zdobywają świat jako patronowie pokoju
i sprzeciwu wobec terroryzmowi” – mówił br. Jan.

Powstają również grupy modlitewne, a błogosławieni stali się pierwszymi orędownikami w obronie przed terroryzmem.

Brat Jan, zdradził, że wyjeżdżając z relikwiami do różnych miejscowości, dzieli się tą informacją na Facebooku, a dziś właśnie jest w Brzozowie, w kaplicy szpitalnej i otrzymał taką zwrotną informację:

Grażka Stopcia

„Właśnie zakończyłam swoją 2 letnią „przygodę” z brzozowskim szpitalem. Polecam wstawiennictwu Męczenników cały personel dziennego oddziału chemioterapii, wspaniałe pielęgniarki i cierpliwych lekarzy z miłą p. dr Marią Jońcą na czele.”

Grażka Stopcia

„Polecam wszystkich chorych i ich bliskich – Męczennicy z Peru mają Moc ja jej doświadczyłam.”

Po skończonych Mszach Świętych, była możliwość ucałowania relikwii i zakupienia dewocjonaliów związanych z błogosławionymi: książki o nich, różańce, świece oraz otrzymania obrazków z relikwiami II stopnia.